Antalya Teleferik Kazasında Son Durum: 1 Ölü, 7 Yaralı, Kurtarma Çalışmaları Devam Ediyor

Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde dün akşam saat 18.00 sıralarında Sarısu-Tünektepe teleferik hattında bir kabinin düşmesi sonucu 1 kişi hayatını kaybetti, 7 kişi yaralandı. 24 kabinde mahsur kalan 171 kişi ise kurtarma ekipleri tarafından tahliye edildi.

Kazada hayatını kaybeden kişinin kimliği Memiş Gümüş (54) olarak açıklandı. Yaralıların durumunun ise stabil olduğu öğrenildi.

Olay yerinde AFAD, polis, sağlık ve Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri sevk edilirken, yaralılar helikopterlerle hastaneye kaldırıldı.

Kurtarma Çalışmaları Devam Ediyor

AFAD Başkanı Okay Memiş, yaptığı açıklamada 19 kabindeki 137 kişinin tahliye edildiğini, 5 kabinde mahsur kalan 29 kişi için de çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Memiş, hava kararmadan operasyonu tamamlamayı planladıklarını ve mahsur kalan vatandaşlarla sürekli iletişim halinde olduklarını da sözlerine ekledi.

Soruşturma Başlatıldı

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, kaza ile ilgili soruşturma başlattı. Olayın nedeni ve sorumlularının tespiti için makine mühendisi, elektrik mühendisi ve iş sağlığı güvenliği uzmanlarından oluşan 5 kişilik bilirkişi heyeti görevlendirildi.

Bakan Yerlikaya'dan Açıklama

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, mahsur kalan 19 kabindeki 137 kişinin başarıyla tahliye edildiğini duyurdu.

Bakan Yerlikaya ayrıca, teleferikte mahsur kalan vatandaşların kurtarma çalışmaları için 607 arama kurtarma personeli, 8 helikopter, 1 askeri kargo uçağı, 113 araç, 6 ambulans ve drone görevlendirildiğini belirtti.

Olay Nasıl Gerçekleşti?

2017 yılında hizmete giren Sarısu teleferik hattında, dün akşam saat 18.00 sıralarında demir direklerden biri yerinden koparak kabinlerden birine çarptı.

Çarpmanın etkisiyle kabinin tabanı kırıldı ve içerisinde bulunan 8 kişi metrelerce yükseklikten yere düştü.

Adli Soruşturma Sürdürülüyor

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yaptığı açıklamada adli soruşturmanın tüm yönleriyle sürdürüldüğünü ve olayın nedeni ve sorumlularının tespit edilmesi için bilirkişi heyeti görevlendirildiğini söyledi.

Gelişmeler Kamuoyuyla Paylaşılacak

AFAD ve İçişleri Bakanlığı, kaza ile ilgili gelişmeleri kamuoyuyla paylaşmaya devam edecek.

Bu makaleden keyif aldınız mı? Bilgi sahibi olmak için bültenimize katılarak eklenen içeriklerden haberdar olun!

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

İlgili Makaleler
Yazar Hakkında

Merhaba ve eYazar'a hoş geldiniz! Biz, yazma tutkusuyla yanıp tutuşan yazarlar ve okuyucular için bir platform sunan dinamik bir topluluğuz. eYazar, herkesin kendilerini ifade edebileceği, düşüncelerini paylaşabileceği ve yazılarını bir kitlenin beğenisine sunabileceği, bu ekledikleri içeriklerden kendilerine ek gelir elde etmek için para kazanacakları bir ortamı hedefler.