Eğer hala Windows 10 kullanıyorsanız, artık geçiş zamanı geldi

Windows 10 harika bir işletim sistemi, ancak süresi dolmak üzere. İşte Windows 11'e geçmeniz gerektiği nedenleri.

Windows 10'u bırakmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Windows 11'in genel hissiyatını veya özelliklerini sevmediğinizden veya Windows 10'un halefinden daha iyi olduğunu düşündüğünüzden olabilir. Henüz yükseltme yapmamış olmanızın pek çok nedeni olabilir. Ancak, en sadık Windows 10 hayranlarının bile artık Windows 11'i benimsemeleri gereken zaman geldi.

Windows 10 Sağlam, Ancak Son Yaklaşıyor

Microsoft son zamanlarda tekrar vurguladığı gibi, Windows 10'un emekliye ayrılma tarihi 14 Ekim 2025 ve bu tarih hızla yaklaşıyor. Bu tarihe kadar, son sürümü olan 22H2, aylık güvenlik yamalarını almaya devam edecek, ancak yeni özellikler eklenmeyecek. Yeni özelliklerin eksikliğinden daha endişe verici olan ise, desteğin yakında tamamen kaybolacak olması. Bu, Windows 10'un yakında güvenlik açıklarının ve donanım uyumsuzluklarının bir yatağı haline geleceği anlamına geliyor.

Eksik özellikler, kullanıcı arayüzü stili, performans sorunları, reklam akışı veya başka bir şey nedeniyle Windows 11'e geçmekte tereddüt ediyor olabilirsiniz. Ancak bilmelisiniz ki, Windows 11 lansmanından bu yana büyük ölçüde geliştirildi—tıpkı Windows 10'un da zamanla sevdiğimiz bir işletim sistemine dönüşmesi gibi. Windows 10 yaşlandı ve W11 yeni ve geliştirilmiş bir işletim sistemi oldu.

Windows 11 Daha Hızlı ve Yeni Özellikler Alıyor

Windows 10'un altın günlerinde birçok ilginç özellik tanıttı, ancak şimdi durgunlaşmış durumda. Bu arada, halefi Windows 11, hoş karşılanan yeni özellikler getiriyor. Bu düzenli yeni eklemeler, W10'un sunduğu aşamalı güvenlik yamalarından daha iyi bir PC işlevselliği sunuyor.

Windows 11'e eklenen birçok yeni özellik arasında Android Uygulamaları için Doğal Desteği ve Snap Layouts bulunuyor. Dahası, Microsoft'un Windows 11 sürümü 24H2'yi piyasaya sürmeye hazırlandığı şu dönemde, Sudo for Windows ve HDR arka plan desteği gibi daha fazla yeni özellikle birlikte, daha genel işletim sistemi iyileştirmelerini göreceğiz. Windows 10'a yapışıp kalırsanız, muhtemelen tüm bu yeni ve harika özelliklerin hepsini kaçırırsınız.

Bunların hepsini görebilir ve yine de tereddütlü kalabilirsiniz çünkü Windows 10'un ne kadar tanıdık olduğuna alışmış olabilirsiniz. Ancak, Windows 11 temel işlevselliği büyük ölçüde aynı kalacak şekilde tasarlanmıştır (ancak W11 biraz daha hızlıdır) ve hatta Windows 11 PC'nizi bir Windows 10 PC'sine benzemesi için özelleştirebilirsiniz.

Windows 11 Yapay Zeka Geleceği İçin İnşa Edilmiştir

Açıkça, her şey yapay zekaya doğru ilerliyor. Eğer bundan heyecan duyuyorsanız, geçiş yapmanız için daha da fazla nedeniniz var demektir. Microsoft, yapay zekanın Windows 11 için geleceği olduğunu net bir şekilde belirtti. Örneğin, Windows 11'deki Canlı Altyazı özelliği yapay zeka ile geliştirilecek. Windows 11 ayrıca Otomatik Süper Çözünürlük gibi özelliklerle oyun grafiklerinizi otomatik olarak artıracaktır.

Daha da etkileyici olan şey, bunların hala yapay zekanın Windows 11'e entegrasyonunun erken günleri olmasıdır. Ve Microsoft, W11'de yapay zekanın gücünü serbest bırakmaya kararlı kalmaktadır. Temel olarak, yapay zekanın gücünü kullanmak için en iyi işletim sistemini arıyorsanız, W11 en iyi seçeneğinizdir.

Windows 10 Emekli Edilmeden Önce Neden Yükseltmelisiniz

Tabii ki, emekliye ayrılma tarihinden sonra Windows sürümlerini kullanan kişilerin durumu yeni bir durum değil. Windows XP ve Windows 7 (ve bu sürümlerdeki bazı programlar) o kadar çok hayran kazandı ki, birçok kişi önerilen süreden daha uzun süre bekledi. Muhtemelen, geçiş yolunun artık mevcut olmadığı noktaya kadar beklemek, birçok kişinin bu artık geçerli olmayan sürümleri kullanmaya devam etmesine neden oldu.

EOL (End of Life) sürümlerini kullanmaya devam etmek, Microsoft'un artık güvenlik güncelleştirmeleri ve yamaları yayınlamadığı için çok daha büyük bir güvenlik tehdidi ve açıklarıyla birlikte gelir. Sonuç olarak, Windows'un EOL sürümlerini kullananlar ya çevrimdışı kalmak zorunda kaldı ya da kendilerini korumak için ek harici güvenlik sistemleri kullanmak zorunda kaldı. Yine de, sistemlerini tamir etmek veya yükseltmek zordu, çünkü yeni donanım, artık kullanılmayan sistemler için daha zor kaynak bulunuyordu.

Windows 10 için destek sona ermeden önce Windows 11'e yükseltmelisiniz, böylece sorunsuz bir geçiş sağlanır.

Bu makaleden keyif aldınız mı? Bilgi sahibi olmak için bültenimize katılarak eklenen içeriklerden haberdar olun!

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

İlgili Makaleler
Yazar Hakkında

Merhaba ve eYazar'a hoş geldiniz! Biz, yazma tutkusuyla yanıp tutuşan yazarlar ve okuyucular için bir platform sunan dinamik bir topluluğuz. eYazar, herkesin kendilerini ifade edebileceği, düşüncelerini paylaşabileceği ve yazılarını bir kitlenin beğenisine sunabileceği, bu ekledikleri içeriklerden kendilerine ek gelir elde etmek için para kazanacakları bir ortamı hedefler.