Merkez Bankası Başkanlığına Fatih Karahan getirildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkanlığına Fatih Karahan’ı atadı. Kararname, bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Karahan, 2018 yılında Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevine getirilmişti. Karahan, bu görevi sırasında para politikası, finansal istikrar, araştırma ve istatistik alanlarında çalışmalar yürüttü.

Karahan, 1978 yılında Ankara’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu. Daha sonra ABD’de New York Üniversitesi’nde iktisat doktorası yaptı. 2007 yılında Merkez Bankası’na katıldı. 2013-2018 yılları arasında Başbakanlık’ta Ekonomi Başdanışmanı olarak görev yaptı.

Karahan’ın Merkez Bankası Başkanlığına atanması, Türkiye’nin ekonomik durumu ve para politikası açısından önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Karahan’ın başkanlığında Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele, faiz oranları, döviz kuru ve rezervler gibi konularda nasıl bir strateji izleyeceği merak konusu.

Bu makaleden keyif aldınız mı? Bilgi sahibi olmak için bültenimize katılarak eklenen içeriklerden haberdar olun!

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

İlgili Makaleler
Yazar Hakkında

Merhaba ve eYazar'a hoş geldiniz! Biz, yazma tutkusuyla yanıp tutuşan yazarlar ve okuyucular için bir platform sunan dinamik bir topluluğuz. eYazar, herkesin kendilerini ifade edebileceği, düşüncelerini paylaşabileceği ve yazılarını bir kitlenin beğenisine sunabileceği, bu ekledikleri içeriklerden kendilerine ek gelir elde etmek için para kazanacakları bir ortamı hedefler.