Merkez Bankası’ndan Faiz Sürprizi: 8 Ay Sonra İlk Kez Sabit Kaldı

Merkez Bankası, 2024 yılının ikinci faiz kararını açıkladı. Piyasaların merakla beklediği karara göre, politika faizi yüzde 45 seviyesinde sabit tutuldu. Böylece, Merkez Bankası, geçen yıl Mayıs ayından bu yana sürdürdüğü faiz artırım döngüsünü sonlandırmış oldu. Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, faiz indirimi için henüz erken olduğunu belirtti.

ŞUBAT AYI FAİZ KARARI BELLİ OLDU

Merkez Bankası, 2024 yılının ilk faiz kararında politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 45’e çıkarmıştı. Bu karar, Hazine ve Maliye Bakanlığına Mehmet Şimşek, Merkez Bankası Başkanlığı’na Hafize Gaye Erkan’ın getirilmesinin ardından başlayan ekonomik reform sürecinin bir parçası olarak görülmüştü. Merkez Bankası, o dönemde yaptığı açıklamada, “gerekli parasal sıkılık düzeyine ulaşıldığını” ve “enflasyon görünümünde belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmediği sürece” faiz artırımına devam edilmeyeceğini duyurmuştu.

Merkez Bankası’nın bugün açıkladığı faiz kararı, piyasa beklentileriyle uyumlu oldu. Anketlere göre, ekonomistlerin tamamı politika faizinin yüzde 45’te sabit kalacağını tahmin ediyordu. Merkez Bankası, faiz kararını açıkladığı metinde, enflasyonun ana eğiliminin yılın ilk ayına özgü zamana-bağlı fiyat ve ücret güncellemeleri sonucunda yükseldiğini, ancak manşet enflasyonun sınırlı bir artış kaydettiğini belirtti. Merkez Bankası, yurt içi talepteki dengelenmenin sürdüğünü, ancak hizmet fiyatlarındaki katılık, jeopolitik riskler ve gıda fiyatlarının enflasyon baskılarını canlı tuttuğunu vurguladı. Merkez Bankası, politika faizinin mevcut seviyesinin aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sürdürüleceğini değerlendirdi. Merkez Bankası, enflasyon görünümünde belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşunun sıkılaştırılacağını ifade etti.

BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, faiz kararının ardından basın toplantısı düzenledi. Karahan, faiz indirimi için henüz erken olduğunu, enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanmadan faiz indiriminin söz konusu olmayacağını söyledi. Karahan, enflasyonun Mayıs ayında zirveye ulaştıktan sonra düşeceğini, ancak yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 36’da sabit tuttuklarını açıkladı. Karahan, enflasyonun yüzde 5 hedefine ulaşması için makroihtiyati politikaların piyasa mekanizmasının işlevselliğini ve makro finansal istikrarı koruyacak nitelikte uygulanacağını belirtti. Karahan, kredi büyümesi ve mevduat faizinde öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizmasının destekleneceğini, parasal sıkılığı desteklemek amacıyla likidite gelişmelerinin yakından takip edilerek, sterilizasyon araçlarının etkin şekilde kullanılacağını kaydetti.

Merkez Bankası’nın faiz kararı, piyasalarda olumlu bir etki yarattı. Dolar/TL kuru, faiz kararı öncesinde 40,02 seviyesindeyken, faiz kararı sonrasında 39,85 seviyesine geriledi. Borsa İstanbul 100 Endeksi ise, faiz kararı öncesinde 1.450 puan seviyesindeyken, faiz kararı sonrasında 1.460 puan seviyesine yükseldi.

Bu makaleden keyif aldınız mı? Bilgi sahibi olmak için bültenimize katılarak eklenen içeriklerden haberdar olun!

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

İlgili Makaleler
Yazar Hakkında

Merhaba ve eYazar'a hoş geldiniz! Biz, yazma tutkusuyla yanıp tutuşan yazarlar ve okuyucular için bir platform sunan dinamik bir topluluğuz. eYazar, herkesin kendilerini ifade edebileceği, düşüncelerini paylaşabileceği ve yazılarını bir kitlenin beğenisine sunabileceği, bu ekledikleri içeriklerden kendilerine ek gelir elde etmek için para kazanacakları bir ortamı hedefler.