Ortadoğu'da Gerilim Tırmanıyor: İran, İsrail'e Saldırı Düzenledi

Ortadoğu'da gerilim tırmanıyor. İran, İsrail'e insansız hava araçları (İHA) ve balistik füzelerle saldırı düzenledi. İsrail'in 1 Nisan'da Suriye'nin başkenti Şam'da İran konsolosluğuna yönelik saldırısının ardından İran'dan beklenen misilleme geldi. İsrail ordusu, saldırıya karşı hazırlıklarını sürdürürken, ABD de durumu yakından izliyor.

İran'ın saldırısı, İsrail'in hava kuvvetlerini teyakkuza geçirdi. İsrail ordusu, "vatandaşlarımız güvenli yerlerde kalsın, droneların İsrail'e ulaşmasını engellemeye çalışıyoruz" ifadelerini kullandı. İsrail hava sahası, saldırının ardından kapatıldı ve İHA'ların İsrail'e yerel saatle gece 2'de ulaşması bekleniyor.

İran'ın saldırısının ardından Kudüs, Tel Aviv ve bazı kentlerde sirenler çaldı, gökyüzünde patlama sesleri duyuldu. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Sözcüsü Daniel Hagari, İran'dan fırlatılan çok sayıda İHA'nın İsrail'e doğru ilerlediğini belirtti.

ABD Başkanı Joe Biden, İran'ın İsrail'e yönelik saldırılarını en güçlü şekilde kınadığını ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya "ülkeye desteklerinin tam olduğu" mesajını iletti. Biden, İran'a ortak diplomatik tepki verilmesi için G-7 liderlerini toplayacağını bildirdi.

Öte yandan, İran'ın saldırısının ardından Ürdün, bazı İran İHA'larını düşürdüğünü duyurdu. Mısır ise taraflara 'itidal' çağrısı yaptı. İran, saldırının ardından yaptığı açıklamada "Mesele sonuçlanmıştır" dedi.

İsrail, BM'yi saldırı altında olduğu gerekçesiyle acil toplantıya çağırdı. BM Genel Sekreteri Guterres, İran'ın İsrail'e yönelik hava saldırılarını kınadı, bölgede saldırganlığın derhal son bulması ve tüm taraflara sükunet çağrısında bulundu.

İran'ın başkenti Tahran'da toplanan bir grup, İran'ın İsrail'e yönelik İHA saldırılarına destek vererek gösteri düzenledi. Bu gelişmeler ışığında, Ortadoğu'da gerilimin daha da tırmanabileceği endişesi hakim.

Bu makaleden keyif aldınız mı? Bilgi sahibi olmak için bültenimize katılarak eklenen içeriklerden haberdar olun!

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

İlgili Makaleler
Yazar Hakkında

Merhaba ve eYazar'a hoş geldiniz! Biz, yazma tutkusuyla yanıp tutuşan yazarlar ve okuyucular için bir platform sunan dinamik bir topluluğuz. eYazar, herkesin kendilerini ifade edebileceği, düşüncelerini paylaşabileceği ve yazılarını bir kitlenin beğenisine sunabileceği, bu ekledikleri içeriklerden kendilerine ek gelir elde etmek için para kazanacakları bir ortamı hedefler.