ÖSYM yılın ilk sınavını yapacak

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 2024 yılında yapacağı ilk elektronik sınav olan e-YDS’yi yarın gerçekleştirecek. Sınava girecek adaylar, sınavın tarihini, saatini, yerini ve kurallarını ÖSYM’nin internet sitesinden öğrenebilecekler. Sınav sonuçları ise aynı gün açıklanacak.

e-YDS, yabancı dil bilgisini ölçmek için düzenlenen Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’nın (YDS) elektronik ortamda uygulanan versiyonudur. Sınav, yabancı dil tazminatı, bursluluk, yurt dışı lisansüstü eğitim, akademik kariyer, kamu kurum ve kuruluşlarına personel alımı gibi amaçlarla kullanılmaktadır.

Sınav, yarın Ankara, İstanbul, İzmir ve Adana’daki ÖSYM sınav merkezlerinde yapılacak. Sınava, 5 bin 83 aday katılacak. Sınavda, adaylara 80 soruluk İngilizce test uygulanacak. Sınav süresi 180 dakika olacak. Sınav, saat 13.45’te başlayacak ve saat 16.45’te sona erecek. Sınavda, ek süre verilmesi uygun görülen adaylar, 30 dakika ek engelli sürelerini kullanabilecek.

Sınava girecek adayların, sınav giriş belgelerini ÖSYM’nin internet sitesinden edinmeleri gerekiyor. Adaylar, sınav giriş belgelerinde yazılı olan sınav merkezine, sınav günü saat 12.45’ten önce gelmeleri ve yanlarında nüfus cüzdanı veya pasaport gibi fotoğraflı ve onaylı bir kimlik belgesi bulundurmaları gerekiyor. Kimlik kartını kaybeden, kimlik kartı bulunmayan veya kimlik kartında kimlik numarası ve fotoğrafı olmayan adaylar için il ve ilçe nüfus müdürlükleri sınav günü açık tutulacak.

Sınavda, adaylara kalem, silgi, kalemtıraş ve peçete ÖSYM tarafından verilecek. Adaylar, sınav salonuna cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan cihazlar, kulaklık, kolye, küpe, bilezik, yüzük, broş, piercing gibi metal aksesuarlar, hesap makinesi, kamera, veri depolama cihazı, sözlük, kitap, defter, not kağıdı, çanta, cüzdan, anahtarlık, gözlük kabı, şapka, bere, atkı, eldiven, mont, palto, hırka, yelek, ceket, hırka, yaka kartı, rozet gibi eşyaları getiremeyecek. Adaylar, sınav salonuna sadece şeffaf pet şişe içerisinde su getirebilecek.

Sınavda, adayların soruları bilgisayar ekranından okuyarak, cevaplarını klavye ile girecekleri bir sistem kullanılacak. Adaylar, sınavda verilen süre içinde soruları cevapladıktan sonra sınavı bitir butonuna basarak sınavlarını tamamlayacaklar. Sınav sonuçları ise aynı gün ÖSYM’nin internet sitesinde açıklanacak. Adaylar, sınav sonuçlarını ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’nden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile öğrenebilecekler.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, yaptığı açıklamada, 2024 yılında 12 e-YDS yapacaklarını belirterek, “Dijitalleşme çalışmaları kapsamında elektronik ortama entegre etmeyi planladığımız farklı sınavlar var. 2023 yılında 60 bine yakın aday bu sınavlara katıldı. e-YDS sonuçlarının aynı gün açıklanması, elektronik sınavların kağıt tabanlı olarak yapılan sınavlara göre en büyük avantajlarından biridir. Hızlı sonuç alma sayesinde adaylara aldıkları puanı vakit kaybetmeden kullanma imkanı sağlıyoruz.” dedi.

ÖSYM, 2024 yılında yapacağı diğer e-YDS sınavlarının tarihlerini de internet sitesinde yayınladı. Buna göre, 2024 yılında yapılacak e-YDS sınavlarının tarihleri şöyle:

 • e-YDS 2024/2 İngilizce: 11 Şubat 2024
 • e-YDS 2024/3 Farsça/Yunanca/Bulgarca: 20 Nisan 2024
 • e-YDS 2024/4 İngilizce: 27 Nisan 2024
 • e-YDS 2024/5 İspanyolca/İtalyanca: 28 Nisan 2024
 • e-YDS 2024/6 İngilizce: 18 Mayıs 2024
 • e-YDS 2024/7 Almanca/Fransızca: 25 Mayıs 2024
 • e-YDS 2024/8 İngilizce: 15 Haziran 2024
 • e-YDS 2024/9 Arapça/Rusça: 22 Haziran 2024
 • e-YDS 2024/10 İngilizce: 13 Temmuz 2024
 • e-YDS 2024/11 İngilizce: 14 Eylül 2024
 • e-YDS 2024/12 İngilizce: 12 Ekim 2024

Adaylar, e-YDS sınavlarına başvurmak için ÖSYM’nin internet sitesinde belirtilen tarihler arasında Aday İşlemleri Sistemi’ne giriş yaparak başvuru yapabilecekler. Adaylar, e-YDS sınavlarına katılmak için 250 TL sınav ücreti ödeyecekler.

ÖSYM, e-YDS sınavlarına ilişkin detaylı bilgileri, sınav kılavuzlarında ve internet sitesinde duyuracak. Adaylar, sınavlara ilişkin tüm bilgilere ÖSYM’nin internet sitesinden ulaşabilecekler.

Bu makaleden keyif aldınız mı? Bilgi sahibi olmak için bültenimize katılarak eklenen içeriklerden haberdar olun!

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

İlgili Makaleler
Yazar Hakkında

Merhaba ve eYazar'a hoş geldiniz! Biz, yazma tutkusuyla yanıp tutuşan yazarlar ve okuyucular için bir platform sunan dinamik bir topluluğuz. eYazar, herkesin kendilerini ifade edebileceği, düşüncelerini paylaşabileceği ve yazılarını bir kitlenin beğenisine sunabileceği, bu ekledikleri içeriklerden kendilerine ek gelir elde etmek için para kazanacakları bir ortamı hedefler.