Apple, WWDC 2024'te AI Bildirim Özeti ve Siri için Konuşma Sesi Tanıtabilir

Apple'ın Greymatter kod adlı bir proje altında AI özellikleri üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

Bir rapora göre, Apple, iOS 18'i tanıttığında, yapay zeka (AI) destekli bir bildirim özeti özelliğini tanıtmaya çalışıyor. Cupertino merkezli teknoloji devi, 10 Haziran'da yıllık geliştirici odaklı etkinliğinde birkaç "pratik" AI özelliğini duyurması bekleniyor. Planlanan başka bir özellik, Siri'yi daha konuşkan hale getirecek çünkü AI, sanal asistana doğal ve duygusal konuşma ekleyebilir. Bunların yanı sıra, AI işlevselliği Apple'ın Safari, Fotoğraflar ve Notlar uygulamalarına da entegre edilebilir.

Apple, Siri'yi AI Özellikleriyle Geliştirecek

AppleInsider, teknoloji devinin Siri'yi büyük ölçüde AI yetenekleriyle geliştirmeyi planladığını bildiriyor. Konuya aşina olan kişilere atıfta bulunan yayın, Apple'ın AI girişimlerini içsel olarak Greymatter projesi olarak adlandırdığını ve Siri aracılığıyla çalışacak bir bildirim özetleme özelliği olan “Greymatter Catch Up” adlı bir özelliği tanıtmayı planladığını belirtiyor.

Rapor, Siri'nin karmaşık komutları daha iyi işleyebileceğini de iddia ediyor. Siri'nin, bir isteğin bağlamını anlayacak ve yanıtlarını buna göre ayarlayacak yeni bir akıllı yanıt çerçevesi ve cihaz içi büyük dil modeli (LLM) alacağı söyleniyor. Raporda ayrıca, dilin LLM'nin dahil edilmesiyle daha konuşkan olmasının beklendiği belirtiliyor.

Apple'ın Safari, Fotoğraflar ve Notlar Uygulamaları AI Özellikleri Alacak

Apple'ın bir diğer odak noktası, kullanıcı deneyimini daha pürüzsüz hale getirmek için mevcut uygulamalarına AI özellikleri entegre etmek. Örneğin, önceki bir rapor, Safari tarayıcısının web sayfası özetleme özelliği alabileceğini iddia etmişti.

Bu, Google'ın Gemini ve Microsoft'un Copilot tarafından sunulan özelliklere benzer olabilir. Ek olarak, bir Web Silici özelliği de tanıtılabilir, bu özellik web sayfasındaki banner reklamlar, resimler ve metin dahil olmak üzere herhangi bir öğeyi silebilir.

Fotoğraflar uygulaması da kullanıcılara 'Photoshop seviyesinde' düzenleme yetenekleri sunacağı söylenen 'Temizleme' adlı bir AI aracına sahip olabilir. Özelliğin, görüntüdeki istenmeyen arka plan nesnelerini kaldırabileceği bildiriliyor.

Notlar uygulamasına ayrıca gerçek zamanlı bir ses transkripsiyonu özelliği eklenebilir. Bu özelliği detaylandıran bir rapor, kullanıcıların bu transkriptleri daha sonra okuyabileceklerini, düzenleyebileceklerini, kopyalayabileceklerini ve paylaşabileceklerini iddia etti. Uzun transkripsiyonları veya notları kolayca yakalamak için Notlar uygulamasına bir metin özetleme özelliği de ekleniyor.

Bildirildiğine göre, bu dahili AI özellikleri Apple'ın şu anda gizli tuttuğu Ajax LLM tarafından destekleniyor.

Bu makaleden keyif aldınız mı? Bilgi sahibi olmak için bültenimize katılarak eklenen içeriklerden haberdar olun!

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

İlgili Makaleler
Yazar Hakkında

Merhaba ve eYazar'a hoş geldiniz! Biz, yazma tutkusuyla yanıp tutuşan yazarlar ve okuyucular için bir platform sunan dinamik bir topluluğuz. eYazar, herkesin kendilerini ifade edebileceği, düşüncelerini paylaşabileceği ve yazılarını bir kitlenin beğenisine sunabileceği, bu ekledikleri içeriklerden kendilerine ek gelir elde etmek için para kazanacakları bir ortamı hedefler.